Євросоюз: конституційна криза і проблеми меблевої галузі
Одним з основних факторів, що впливають на зниження конкурентоспроможності європейських меблів, на думку Європейської федерації меблевої промисловості (UЕА), є зростання собівартості продукції.

У цьому зв'язку UЕА запропонувала на розгляд Європейської комісії законопроект про зміну принципів оподатковування в меблевій індустрії, у першу чергу скасування податку на виробництво і введення замість нього споживчого податку. На думку представників UEA, подібні зміни позначаться на доходах держав Євросоюзу і на витратах споживачів досить незначно, у той час як витрати меблевиків на виробництво продукції знизяться на 15-20%. Одночасно з цим уведення споживчого податку на меблі більш-менш вирівняє ціни на імпортну і внутрішню продукцію, а також стимулює зростання експорту з ЄС за рахунок зниження вартості товару, що вивозиться.
Парламенти ряду європейських країн, а саме: Бельгії, Данії, і Франції, не чекаючи рекомендацій від Європейської комісії, вже обговорюють можливість зміни принципів оподатковування, причому не тільки в сфері меблевого виробництва, але також і в ряді інших секторів. Однак представники UEA особливо підкреслюють, що тільки послідовне і чітке виконання даної рекомендації урядами всіх країн-членів ЄС може радикально вплинути на оздоровлення загальноєвропейської меблевої індустрії. Утім, на практиці зміна системи оподатковування меблевої промисловості може зайняти невизначено довгий час.
На думку багатьох європейських підприємців, Європейська комісія є, скоріше, формальною, чим ефективно діючою структурою. Її статус як рекомендаційного органа, а не реального інституту влади, практично цілком нівелює зміст об'єднання європейських держав у єдиний політичний і економічний союз. Більш того, процес інтеграції Європи і створення на континенті цільного державного організму стає усе більш і більш складним і заплутаним. Останні політичні події, зокрема, відмова Голландії і Франції від прийняття Конституції ЄС і незначне, але швидке падіння курсу євро, яке відбулося за цим; неприйняття загальної валюти декількома економічно розвинутими країнами, постійні докори на адресу нових членів в «утриманстві» за рахунок «старших братів»; стійке невдоволення європейців перспективою вступу Туреччини в ЄС — усе це не може не створювати негативного впливу на європейську економіку і на меблевий сектор зокрема. Причому гальмування процесу інтеграції загострилося в найбільш невідповідний момент, коли пік економічної кризи, здавалося, був уже пережитий більшістю промислових галузей.
Вступ у європейську родину країн Східної Європи, і Середземномор'я відбився на загальному стані меблевої промисловості Євросоюзу дуже неоднозначно. З одного боку, меблевий сектор більшості нових членів ЄС — у лідерах по динаміці розвитку, з іншого — відповідність меблевих підприємств загальним стандартам та механізми державного регулювання економічної діяльності, м'яко кажучи, залишають бажати кращого з погляду «освіченої Європи».
Незважаючи на перераховані вище негативні фактори, що впливають на стан європейської меблевої промисловості, а також ряд небезпечних тенденцій розвитку ситуації надалі (насамперед наддинамічна експансія економік азіатського регіону на загальносвітовий ринок, а також постійне зростання цін на нафту), керівництво UEA у своєму останньому бюлетені охарактеризувало поточну ситуацію як стабільну.
Європейські меблевики завершили 2004 рік досить упевнено (багато в чому завдяки саме новим членам ЄС): у більшості держав Союзу виробництво відновило своє зростання, хоча й досить незначно. Постачання ж меблевої продукції в треті країни оцінюється в 8939 млн. євро (чверть всього експортного обсягу). У порівнянні з 2003-м роком експорт збільшився на 3,1%.
Основними ринками збуту європейських меблів за межами Європейського Союзу в 2004 році стали: США (2246 млн. євро — на 6% менше ніж у минулому році), Швейцарія (1466 млн. євро і 3-% зростання), Росія (756 млн. євро і різкий стрибок на 25%), постачання в Норвегію зросли на 8%.
Імпортні меблі в 2004 році дуже різко збільшили свою частку на ринку ЄС (+21%) — не врятувало навіть значне розширення. Постачання через межі Євросоюзу в 2004 році оцінюються в суму 9071 млн. євро. Статистика по ЄС-25 (Євросоюзу, в який нині входять 25 країн), таким чином, виявляє зовнішньоторговельний дефіцит у світовому масштабі в розмірі 131 млн. євро.
Китай, у меншій мірі Індонезія, Румунія і В'єтнам –– основні держави, що забезпечують цю різницю. Зростання імпорту з КНР перевищило звичайний середній показник збільшення таких постачань і складає 41%, таким чином, його обсяг досяг суми 2663 млн. євро. Частка китайської меблевої продукції на ринку ЄС-25 у 2004 році склала 3% — за вартістю, 5% — за обсягом. Обсяги постачань з Індонезії були досить скромними, а Румунія і В'єтнам зненацька збільшили свою активність на ринку ЄС на 23% (загальний обсяг = 738 млн. євро) і 37% (загальний обсяг = 448 млн. євро) відповідно.

Меблеві асоціації Німеччини й Італії залишили ряди UEA

Осінь розпочалась для Європейської федерації меблевої промисловості UEA з екстраординарної події. 1 вересня Федерація була змушена оголосити про вихід з її складу двох найбільших меблевих асоціацій Європи –– італійської ASSARREDO та німецької VDM. За повідомленнями прес-центру UEA, жодна з організацій не оголосила про офіційні причини цього рішення, опублікувавши лише відповідні звернення.
Але як стало відомо з неофіційних джерел, справа, як виявилось, упиралась у фінанси. Професійні асоціації найрозвинутіших європейських меблевих держав вже давно скаржились на те, що їм фактично повністю доводиться субсидувати роботу міжєвропейського союзу меблевих виробників. Так, на минулорічному засіданні ради UEA в Москві під час обговорення бюджету федерації на поточний рік представник ASSARREDO прямо заявив, що його асоціація віддає на потреби UEA 30% своїх грошових фондів і не зовсім задоволена ситуацією, що складається, особливо в умовах розширення Євросоюзу за рахунок східноєвропейських країн. Отож, в італійців ідея виходу з UEA виникла не раптово.
Слідом за італійськими меблевиками про „розлучення” з федерацією почали думати і німці. Судячи з усього, вони чекали на підходящий момент, і такий нарешті настав. Деревообробна і меблева галузі Німеччини повідомили про півтора процентне (незадовільне) зростання виробництва за перше півріччя 2004 року і зниження частки експорту меблів до 25,8%. В такому економічному контексті керівництво VDM вирішило, що підтримувати поляків, чехів, болгар і кіпріотів –– неприпустима розкіш.
Генеральний директор Асоціації виробників меблів Німеччини Дірк-Уве Клаас заявив: „З 1 січня 2006 року VDM не буде входити до складу UEA. Президія нашої асоціації зважилась на цей крок тому, що VDM здатна представляти інтереси німецької меблевої промисловості на європейському рівні і без членства в UEA. Недостатня політична вага UEA і напрямки її діяльності, на які на сьогодні робиться основний акцент, не виправдовують фінансових витрат, пов’язаних із членством в цій організації.”
Немає жодних сумнівів, що такий крок двох найбільших представників європейської меблевої промисловості завдає шкоди як репутації, так і стабільній роботі UEA. Тим не менш президент федерації Каліксто Валенті спробував зберегти оптимізм. У його заяві до преси говориться: „UEA, як і завжди, буде захищати інтереси всіх меблевиків Євросоюзу. Навіть після того, як Італія та Німеччина пішли з організації, наша федерація продовжує представляти інтереси більше 70% всіх зайнятих у цій промисловій галузі Європи, а це майже мільйон чоловік. Я впевнений, що антисоюзні настрої, які виникли останнім часом у ряді європейських держав –– засновників і найстаріших членів загальноєвропейської Співдружності, скоро пройдуть, і ми зможемо впевнено рухатись далі шляхом інтеграції.”
Керівництво UEA не сумнівається, що прагнення до спільних консолідованих дій меблеві асоціації Європи підтвердять весною на засіданні Генеральної ради федерації в Пальма де Майорка. Секретаріат UEA вже розіслав запрошення на цей захід, запланований на 23-26 березня 2006. Однак у вже затверджений порядок денний засідання, поза всяким сумнівом, будуть внесені зміни, які стосуються подальших перспектив діяльності UEA.

Хорватія, Україна та Молдова – нові члени UEA

14 жовтня в столиці Австрії відбулось засідання Генеральної Ради UEA, під час якої сталися дві дуже важливі події. По-перше, був переобраний президентський склад організації, а, по-друге, офіційно було проголошено про прийняття до організації трьох нових членів.
На посаді президента UEA на другий термін (2006-2008 рр.) залишився іспанець Каліксто Валенті. Його заступником був обраний Матіас Хідас, за сумісництвом президент меблевої асоціації Угорщини. Другим віце-президентом став Аурель Різея, президент румунської галузевої асоціації (його основним обов’язком є зв’язки з професійними меблевими організаціями, які не входять до UEA).
У світлі виходу італійської та німецької професійних асоціацій зі складу UEA дуже важливим для подальшої діяльності європейської федерації стає розширення її рядів. На засіданні Генеральної Ради було офіційно оголошено про прийняття до складу нових членів галузевих асоціацій трьох країн, які не входять до Євросоюзу, а саме: Молдавії, України та Хорватії. Таким чином, тепер UEA –– це об’єднання 26 національних асоціацій (на одну більше, ніж за часів членства Німеччини та Італії).
Які ж меблеві справи у країнах-новобранцях UEA?
В республіці Хорватія загальний обсяг меблевого виробництва досяг у 2004 р. 345 млн. євро. Експорт склав 70% цієї суми. Реальне споживання склало в 2004 році 335 млн. євро, з яких близько 70% було витрачено громадянами на імпортну меблеву продукцію.
Україна з її 48-мільйонним населенням розглядається європейськими експертами як одна з найбільш перспективних країн з точки зору розвитку меблевої промисловості. З 2000 р. в українську меблеву індустрію з-за кордону було інвестовано більше 140 млн. євро. Обсяг виробництва тут оцінюється у 820 млн. євро. Експорт меблів в 2004 р. досяг суми 85 млн. євро, а імпорт –– 66 млн. євро. У крайні зареєстровано 1745 меблевих підприємств, але лише біля 700 здійснюють реальну виробничу діяльність. У галузі зайнято приблизно 100 тис. чоловік.
В Республіці Молдова, що є найбіднішою країною Європи за останніми даними економістів, меблеве виробництво оцінюється в суму 55 млн. євро. Менше 40% (21 млн. євро) продукції йде на експорт. Імпорт складає половину ринку (35 млн. євро). 65 компаній, які представляє Асоціація виробників меблів Республіки Молдова, нараховують більше 5 тис. робітників та службовців.
Потрібно зазначити, що прийняття і української, і хорватської асоціацій входить в деяке протиріччя з декларацією про незалежність UEA від суміжних галузей. Хорватська асоціація представляє інтереси не лише меблевиків (в її складі 74 меблевих виробника), але і деревообробників, і виробників паперової продукції. Те саме стосується і України. Українська асоціація Меблідеревпром, відображає також і професійні інтереси деревообробників.

Східна і Центральна Європа: експертиза меблевих підприємств в нових країнах Євросоюзу

Європейська федерація меблевої промисловості (UEA) зараз проводить експертні перевірки меблевих підприємств в країнах Центральної та Східної Європи, які нещодавно приєднались до ЄС, щодо їх відповідності вимогам євростандартів, так званих Aquis Communautaire.
На цей момент Європейська комісія розглядає можливість створення єдиного маркування для товарів, вироблених в ЄС: „Made in EU”. Користуватись таким лейблом меблевики країн, що приєднаються зможуть лише за умови повної відповідності своїх підприємств загальноєвропейським нормам. Тому UEA на жаліє значних коштів на програму аудита і надалі, мабуть, не жалітиме їх на виправлення виявлених помилок.
В січні 2005 року експертна комісія звітувала про 130 ревізій (в-середньому, біля 10% від запланованого числа), результати яких надали можливість конкретизувати список найбільш поширених проблем. Передбачається, що, коли проект буде закінчено, UEA разом з національними галузевими асоціаціями меблевиків зможе запропонувати урядам цих країн дієві програми з підтримки підприємств, які не здатні самостійно привести своє виробництво у відповідність із загальноєвропейськими вимогами.
На великий жаль організаторів проекту, значна частина компаній, в яких проходила експертиза, виявилась як раз у числі тих, хто не має такої можливості. Характерним є і те, що країни, де кількість „порушників” Aquis Communautaire складає біля половини вже перевірених підприємств, мають найменш розвинену меблеву промисловість і економіку в цілому: перш за все –– Болгарія та Румунія. Це означає, що ліквідація виробничих порушень за рахунок держави –– мало реальна.
Головні претензії комісії стосуються недотримання наступних норм: обізнаність адміністрації підприємства з державними директивами щодо утилізації та переробки виробничих відходів, а також їх виконання; наявність сучасного виробничого обладнання і вміння персоналу правильно його використовувати; система заходів щодо захисту робочого персоналу від шуму, вібрації та дерев’яного пилу в цехах; відповідність загальноєвропейським вимогам з безпеки продукції, що виробляється. Всі чотири пункти частково і повністю порушуються різними підприємствами у всіх дев’яти країнах, де проводились експертні перевірки (Болгарії, Чехії, Естонії, Угорщині, Латвії, Литві, Польщі, Румунії, Словаччині).
Генеральний секретар UEA Барт Де Турк, який є відповідальним керівником цього проекту, в своєму зверненні до меблевиків ЄС із жалем визнав наявність серйозних проблем на підприємствах оновленої Європи. За результатами проведених перевірок ми прийшли до сумного висновку, що дійсно стан справ на підприємствах нових членів ЄС досить далекий від визначеного Aquis Communautaire. Ще більш сумним є те, що деякі факти порушення норм ЄС знаходяться поза компетенцією самого підприємства, оскільки не мають протиріч з місцевим діючим законодавством. Я сподіваюсь, що коли наша робота з виявлення подібних помилок буде закінчена, уряди як на союзному, так і на національних рівнях, відповідально підійдуть до їх виправлення” –– заявив він.


В огляді використано матеріали журналу Мебельный Бизнес та сайту www.ueanet.соm
„Меблеві технології”, № 1, 2006
 Последние обьявления
Авторизация
Логин:  
Пароль:  
 
Для того, что бы получить дополнительные возможности в системе, Вам надо пройти регистрацию . Регистрация бесплатная

Євросоюз: конституційна криза і проблеми меблевої галузі - www.PromWood.com
Пользователи OnLine: 
История лесоводства | Деревообработка | Породы древесины | Сушка древесины | Станки и оборудование | Отделка деревом | Биотопливо | Древесный уголь | Лесной справочник | Охота