На сторожі Раю





Багато є цікавих куточків для відпочинку у світі, проте, є один незабутній. Про нього ми мріємо холодними зимними вечорами, весною – ми не можемо дочекатися літа, щоб хоч ще раз вдихнути морське повітря, насолодитися ароматом цілющого ялівцю, сосни, гірського різнотрав’я; прогулятися таємничими стежками - адже для дорослих відкривається можливість знову відчути себе дитиною та йти крок за кроком біля свого допитливого чада. Естетика цього місця не набридає і завдяки цьому ми повертаємося на ці незабутні простори знову і знову. Здається, ми десь бачили це місце, можливо, уві сні …

Це незгладиме відчуття польоту яке ми запам’ятали вперше, побачивши політ птаха. Розплющуєш очі, а це - дійсність. Солодка дійсність, яка можлива тільки в одному місці: в Державному ботанічному заказнику «Новий Світ». Природну благодать так легко порушити, тому душа шепоче: « Я - у Раю». І не випадково: в античні часи населення, що знаходилось в цій місцевості, мало назву « Paradisio», що в перекладі з давньогрецької означає «сад», «парк». Вуста поетів надали цьому слову тонший сенс – «рай».

Передовсім – це природоохоронна територія навколо селища міського типу Новий Світ, площа якого становить 477га. Заказник створено у 1974 році (раніше, з1921 – пам’ятник природи місцевого значення) в межах границь державного лісомисливського господарства для охорони реліктових порід дерев. Таких як сосна Станкевича, ялівця колючого і деревоподібного, занесених до Червоної книги України. Чисте свіже повітря – це справжній скарб цієї місцини. Тож спробуємо розкласти його на «молекули», вибравши основні з багатьох. Наприклад, Сосна Станкевича – типовий середземноморський вид, який формує три локальні популяції, розміром приблизно 10-30 га, дерева різновікові, максимальний вік яких становить понад 200 років! Саме це дерево становить одну з головних цінностей ботанічного заказника. Ви запитаєте: « В чому причина зміни чисельності ?».А це інтенсивне вирубування в минулому, підпали, низька ценотична конкуренція, чутливість до HF,HCL,SO2. Якщо ви вирішили виростити подібного «середземноморця» на присадибній ділянці, то у вас це навряд вийде, адже він полюбляє круті сухі приморські схили з щебинисто-камянистими коричневими ґрунтами, що підстилаються вапняками. Трапляється також у складі ялівцевих рідколісь. Вічнозелене дерево до 25м заввишки. Росте швидко, плодоносити починає в 15-20 років. Як знайти це дерево, якщо ви вирішили пошукати його без фото: на гілках кора жовто-бура, відслонюється пластинками в основі стебла, має товщину до 10 см, стає буро-сірою. Хвоя світло-зелена, жолобчаста, 10-17 см завдовжки. Шишки жовто-бурі яйцеподібні, 6-10 см завдовжки, поодинокі або розташовані по 2-3. Запилюється у квітні-травні. Плодоносить у вересні. Розмножується насінням. Який же режим збереження популяції та заходи з охорони довгожителя? Угруповання занесені до «Зеленої книги України».Вид охороняється у заказниках загальнодержавного значення «Новий Світ», «Мис Айя», гірському масиві «Караул-Оба». Заборонено рубки, розведення вогнищ і підпали, підсів чи підсадка інших культур, порушення місць зростання. Господарське та комерційне значення: лісоформуюче, ґрунтозахисне, кліматорегулююче, водорегулююче, як селекційний матеріал для озеленення.

Поряд рясними заростями розкинувся ялівець колючий та деревоподібний (високий): своїми цілющими пахощами вони створюють справжню «аромотерапію» для відвідувачів, яку не замінять ніякі масла куплені в аптеці. Адже всім відвідувачам цих місць відомо про цілющі властивості ялівця. Навіть шишкоягоди здавна використовувались в медичній практиці. Яловець високий – вічнозелене дерево до 15 м заввишки. Тривалість життя сягає до 600 років. Стовбур збіжистий, скривлений, у старому віці дуплистий. Кора сіра, відслонюється тонкими смужками. Хвоя завдовжки 1мм, лускоподібна, тупа. Шишкоягоди близько 1см в діаметрі, фіолетово-чорні, вкриті дерев’янистими лусками, дозрівають через рік, восени. Запилюється у березні-квітні. Розмножується насінням. Ви обов’язково впізнаєте його серед інших видів дерева. Цей вид формує великі (до кількасот га) популяції. В угрупованнях чисельний, в інших місцях росте невеликими групами та поодинці. Які ж основні причини зміни чисельності цієї Родини Кипарисових? Вирубування, підпали, використання на сувеніри, рекреаційне навантаження, будівництво, недостатнє природне поновлення - внаслідок чого популяції «старіють» і погано поновлюються, а площа їх скорочується. В місцях збереження популяції заборонено порушення місць зростання, рубку, підпали, підсів чи підсадка інших культур. Між іншим, ялівцевих лісів на планеті залишилось настільки мало, що вони знаходяться на межі зникнення.

Доволі помітною є ще одна довгожителька – фісташка туполиста. Тривалість її життя сягає до 1000 років. Як розпізнати цей реліктовий вид? Це листопадне дерево до 5-10м заввишки, часто багатостовбурне, може мати низькорослу кущоподібну форму. Листки непарно пірчасті з 3-7(9) еліптичними тупими шкірястими листочками. Квітки одностатеві, зібрані у волотеві суцвіття. Плід – дрібна суха кістянка жовто-червоного кольору. Цвіте у квітні-травні. Плодоносить у вересні-жовтні. Угруповання занесені до Зеленої книги України. Крім заказника «Новий Світ», фісташка туполиста охороняється у Ялтинському гірсько-лісовому, «Мис Мартьян» та Карадазькому природних заповідниках, заказниках «Мис Айя», «Байдарський», «Канака», «Аю-Даг», «Мис Фіолент», на території пам’ятки природи «Гора Кішка» та в ряді заповідних об’єктах місцевого значення. Необхідно дотримувати та здійснювати контроль щодо охорони виду в заповідних об’єктах. Тому заборонено освоєння територій, рубки фісташки, її пересадка в дорослому стані. Цей вид розмножують у спеціально створених умовах. Досить успішно фісташку туполисту культивують в Нікітському ботанічному саду – Національному науковому центрі УААН. Її господарське та комерційне значення: лісоформуюче, протиерозійне, ґрунтозахисне, декоративне, харчове, ефіроолійне, дубильне, вітамінне, смолоскипне.

Нагадую, це неповний перелік рослин які виможете тут побачити, тож відкриття у вас ще попереду.

В цілому природа Нового Світу не має аналогів , адже це одна із мальовничих місцевостей про яку М.Волошин висловився так: « Новый Свет со своими различными можжевельниками – извилистый и глубокий, как внутренность раковины». Ландшафти Нового Світу можна побачити в таких відомих кінострічках як «Людина амфібія», «Острів скарбів», «Туманність Андромеди», «3+2», «Пірати ХХ століття».

Поїздка до заказника буде цікавою не тільки для дорослих, а й для дітей різного віку адже огляд «Нового Світу» здійснюються по двох екологічних маршрутах, які починаються на межі заказника біля спеціальних пропускних пунктів. Один з екологічних маршрутів – стежка Голіцина починається на південно-західному березі бухти Зеленої й вирубана в масивних вапняках на схилі гори Коба-Кая. Друга бере свій початок біля західної околиці смт. Новий Світ і проходить по схилах гори Караул-Оба.

Зазначимо, заказник має високий міжнародний і національний природоохоронний статус, входить до природно-заповідного фонду України і є складовою частиною світової системи природних територій, що знаходяться під особливою охороною держави. Тому обов’язково відвідайте це місце, хоча б на декілька годин, щоб хоч на деякий час наповнити свою душу частинкою щедрості матінки-природи. Ви побачите рай. Рай під надійною вартою.




Добавить комментарий

Интересные фото
3 фото   
<b>Шведская лайка (емтхунд)</b><br />Общий вид. Шведская лайка (емтхунд) тяжелее и крупнее своего ближайшего родственника - норвежского элкхаунда, на долю...
4 фото   
<b>Лыжные домики хороши и летом</b><br />Лыжные домики представляют собой небольшие деревянные постройки для любителей уединенного отдыха и зимних видов...
3 фото   
<b>Теплопроводность древесины</b><br />Мы все знакомы с относительной теплопроводностью дерева. Вернее будет сказать, с его не-теплопроводностью, поскольку...
3 фото   
<b>Оконные рамы из-под углового центра</b><br />Жесткая конкуренция в секторе деревянных оконных рам требует от производителя оснащения производства новым,...
Все фотогалереи »






Последние обьявления
Авторизация
Логин:  
Пароль:  
 
Для того, что бы получить дополнительные возможности в системе, Вам надо пройти регистрацию . Регистрация бесплатная

На сторожі Раю - Новости лесной отрасли - www.PromWood.com
Пользователи OnLine: 
История лесоводства | Деревообработка | Породы древесины | Сушка древесины | Станки и оборудование | Отделка деревом | Биотопливо | Древесный уголь | Лесной справочник | Охота